علت و علائم دیابت نوع یک

علت بروز دیابت نوع یک

علت اصلی دیابت نوع یک مشخص نیست. این شرایط معمولا به صورت حاد و ناگهانی اتفاق می افتد. یکی از علل مطرح شده برای این بیماری تخریب سلولهای بتای لوزالمعده توسط سیستم ایمنی بدن فرد می باشد. در این شرایط به دلیل عدم تولید انسولین توسط لوزالمعده قندخون به طور ناگهانی افزایش می یابد و باید سریعا با تزریق انسولین قندخون را کنترل نمود. عدم درمان دیابت نوع یک تهدیدکننده زندگی است.

علایم دیابت نوع یک

علایم دیابت نوع یک، معمولا به طور ناگهانی در طی چند روز تا چند هفته بروز می کند و علت آن افزایش قندخون در این بیماران می باشد. در ابتدا، علایم ممکن است با بیماری دیگری مثلا آنفلوانزا اشتباه گرفته شود.

مقاله کاملی درباره دیابت نوع یک با عنوان "همه چیز درباره دیابت نوع یک" در پرتال کلینیک دیابت پارسیان به ثبت رسیده است که با مطالعه آن اطلاعات بیشتری میتوانید کسب کنید.


.jpg

علایم قندخون بالا شامل:

۱- تکرر ادرار: که به طور قابل توجه در شب اتفاق می افتد. علت آن قندخون بالا در این بیماران است. در این حالت کلیه ها سعی در دفع قند اضافی در خون از طریق ادرار را دارند. به همین دلیل فرد مبتلا آب زیادی را از دست می دهد. دفع آب بیشتر به معنای رفتن بیشتر به سرویس بهداشتی می باشد.

۲- تشنگی زیاد: این حالت زمانی اتفاق می افتد که بدن آب زیادی را از دست داده و اصطلاحا دهیدراته ( کم آب ) شده است. به دنبال این حالت بیمار احساس تشنگی زیاد می کند.

۳- کاهش وزن: بدون علت مشخص، یکی از علل این کاهش وزن، کم آبی بدن می باشد. دلیل دیگر، دفع قند از طریق ادرار به جای جذب آن توسط بدن می باشد.

۴- گرسنگی زیاد: به دلیل دفع کالری از طریق ادرار و عدم جذب آن توسط بدن فرد احساس گرسنگی مداوم دارد.

۵- تاری دید: به دنبال بالا رفتن قندخون , تجمع قند در عدسی ( لنز ) چشم اتفاق می افتد. تجمع قند سبب جذب آب زیاد به داخل چشم می شود. در نتیجه تغییر در حالت عدسی چشم ایجاد می شود و به دنبال آن تاری دید اتفاق می افتد.

۶- احساس خستگی: در این حالت بدن قادر به استفاده از کالری های دریافتی نمی باشد و در نتیجه قادر به تامین انرژی مورد نیاز خود نخواهد بود.

منبع: www.webmd.com


/ 0 نظر / 382 بازدید