سوالات متداول در مورد پیش دیابت


سوال - من مبتلا به پیش دیابت هستم. برای کاهش وزن چه اقداماتی می توانم انجام دهم؟

پاسخ – اگر اضافه وزن دارید، کاهش 5 تا 10% از وزن به برای برگرداندن قندخون به شرایط طبیعی و جلوگیری از ابتلا به دیابت و یا به تاخیر انداختن آن بسیار کمک کننده می باشد.برای رسیدن به این هدف مقدار دریافت غذایی روزانه را کاهش دهید. همچنین میزان مصرف قندها، چربیها و شکر را تا جایی که امکان دارد کم کنید. میوه ها و سبزیجات را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید.

سوال – چطور می توانم فعالیت ورزشی را به یک عادت تبدیل کنم؟

پاسخ –زندگی فعال و پرتحرک برای همه مخصوصا افراد مبتلا به پیش دیابت اثرات مثبت بسیار زیادی دارد. برای رسیدن به این هدف انجام حداقل 30 دقیقه فعالیت هوازی روزانه مانند پیاده روی توصیه می شود. دو روز در هفته را هم می توانید فعالیت های قدرتی مانند بلندکردن وزنه های سبک ( در صورتی که منعی برای انجام اینگونه فعالیت ها نداشته باشید) انجام دهید. فعالیت بدنی به سلولها در استفاده بهتر از قندخون و در نتیجه کنترل بهتر آن کمک می کند.

سوال- آیا می توانم برای کنترل پیش دیابت از داروها استفاده کنم؟

پاسخ – بعضی از افراد برای کنترل پیش دیابت نیازبه استفاده از داروها دارند. با این حال در بیشتر موارد می توان پیش دیابت را با انتخاب یک شیوه زندگی مناسب شامل تغذیه سالم و فعالیت بدنی کنترل کرد. اگر شما عوامل خطر ابتلا به دیابت مانند چربی بالا، سابقه ی خانوادگی دیابت یا اضافه وزن را داشته باشید پزشک ممکن است داروی مت فورمین را برای شما تجویز کند. اگر برای کنترل پیش دیابت دارو مصرف می کنید باید ویزیت های منظم پزشک را نیز به صورت دوره ای داشته باشید.

سوال – آیا پیش دیابت همیشه تبدیل به دیابت می شود؟

پاسخ – اگر مبتلا به پیش دیابت هستید این بدان معنا است که قندخون شما بالاست ولیکن هنوز در حدی نیست که به آن دیابت گفته شود. اگر شما این مرحله را کنترل و درمان نکنید احتمال اینکه در آینده مبتلا به دیابت نوع دو شوید بسیار زیاداست.

سوال – آیا می توانم از تبدیل پیش دیابت به دیابت جلوگیری کنم؟

پاسخ – در برخی از موارد، تغییر در شیوه زندگی مثلا تغذیه سالم، کاهش استرس، افزایش فعالیت بدنی و کنترل وزن به شما در کنترل قندخون و پیشگیری از تبدیل پیش دیابت به دیابت کمک کننده است.


علایم و نشانه های شایع دیابت: تکرر ادرار – تشنگی زیاد – گرسنگی مداوم – خستگی زیاد- تاری دید


سوال- علایم و نشانه های شایع دیابت کدامند؟

پاسخ – تکرر ادرار – تشنگی زیاد – گرسنگی مداوم – خستگی زیاد- تاری دید

سوال – برای تبدیل پیش دیابت به دیابت چقدر زمان لازم است؟

پاسخ - تقریبا 25% از افراد مبتلا به پیش دیابت در صورت عدم کنترل مناسب در 3 تا 5 سال بعد از تشخیص مبتلا به دیابت نوع دو می شوند.

سوال- آیا پیش دیابت مرحله خطرناکی است؟

پاسخ – پیش دیابت شرایط جدی است که قندخون بالاتر از حد طبیعی است ولیکن هنوز به مرحله دیابت نرسیده است. عدم کنترل و درمان این مرحله فرد را در خطر دیابت نوع دو، بیماری قلبی و سکته مغزی قرار می دهد.

سوال – آیا مصرف تخم مرغ برای مبتلایان به پیش دیابت مفید است؟

پاسخ - بر طبق نظر انجمن دیابت آمریکا مصرف تخم مرغ انتخاب بسیار خوبی برای افراد دیابتی است. زیرا اولا یک تخم مرغ بزرگ محتوی تقریبا نیم گرم کربوئیدرات است بنابراین قندخون را به میزان زیادی بالا نمی برد. البته باید دقت کرد که میزان چربی موجود در تخم مرغ بالاست و بازهم باید در مصرف آن حد تعادل را رعایت نمود.

سوال – با وجود پیش دیابت چه مواقعی باید قندخونم را کنترل کنم؟

پاسخ – در مرحله پیش دیابت و با وجود علایم خطر سالانه باید تستA1C انجام شود.

سوال – آیا قندخون ناشتای 104 طبیعی است؟

پاسخ – قندخون ناشتای آزمایشگاهی بین 70 تا 100 طبیعی است. قندخون ناشتای بین 100 تا 125 به عنوان پیش دیابت شناخته می شود. شما در مرحله پیش دیابت قرار دارید.


مقاله کاملی با عنوان "همه چیز درباره دیابت" در پرتال تخصصی دیابت پارسیان درج شده است که میتوانید با مطالعه آن اطلاعات بیشتری در مورد پیش دیابت کسب کنید.


/ 0 نظر / 787 بازدید