5 سوال متداول درباه دیابت نوع یک

 

سوال-من دیابت نوع یک دارم. آیا باید تا آخر عمر انسولین تزریق کنم؟

پاسخ- بله- افراد دیابتی نوع یک قادر به تولید انسولین توسط لوزالمعده نیستند. این افراد حداقل نیازمند چهاربار تزریق انسولین روزانه می باشند. با این وجود، دستگاه پمپ انسولین به تدریج در حال جایگزین شدن به جای تزریق های چندتایی در روز می باشد. با وجود دستگاه پمپ انسولین، یک لوله پلاستیکی کوچک هر چند روز یکبار وارد پوست می شود و انسولین به طور مداوم به بدن تزریق می گردد. البته باید توجه داشت پمپ انسولین یک وسیله نیمه هوشمند است و بخشی از تزریقات در پمپ توسط خود فرد انجام می شود.

پمپ انسولین چیست؟پمپ انسولین وسیله کوچکی است که به اندازه دستگاه های تلفن همراه می باشد و به کمربند شلوار وصل می شود و یا داخل جیب لباس و یا زیر لباس قرار می گیرد. در دستگاه های پمپ از انسولین های سریع الاثر استفاده می شود.


سوال- آیا فعالبت بدنی به کنترل دیابت نوع یک کمک می کند؟

پاسخ -بله - معمولا، فعالیت بدنی به عنوان یک رکن مهم همراه با تزریق منظم انسولین و تبعیت از برنامه غذایی سالم در کنترل دیابت نوع یک می باشد. برای انجام فعالیت بدنی ایمن و کاهش خطرات حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

سوال - اگر مصرف شیرینی و شکلات را از برنامه غذایی ام حذف کنم ، آیا می توانم تزریق انسولین را متوقف نمایم؟

پاسخ- خیر – اگر دیابت نوع یک دارید ، حتی اگر شما منابع حاوی کربوئیدرات ( موادغذایی که در جریان خون تبدیل به قند می شوند) مانند شیرینی و شکلات را از برنامه غذایی خود حذف کنید، به تزریق انسولین نیاز دارید.

سوال- اگر حالم خوب باشد، باز هم نیاز به کنترل قندخون دارم؟

پاسخ- با وجود احساس خوب داشتن نمی توان تضمین کرد که قندخون شما خوب است. به خاطر داشته باشید، علایم به سرعت آشکار نمی شوند. قندخون بالا به مرور زمان آسیب جدی به چشم ها، کلیه ها ، پاها و حتی مغز آسیب می رساند و شما تنها با کنترل منظم قندخون و حفظ قندخون در محدوده هدف می توانید از بروز عوارض دیابت جلوگیری نمایید.

سوال-من دیابت نوع یک دارم. آیا فرزندانم در خطر ابتلا قرار دارند؟

پاسخ -بله. اما درصد ابتلای فرزندان شما کم است. اگرچه ژنتیک تا حدی می تواند در ابتلا به دیابت نوع یک نقش داشته باشد، تنها 3 تا 6 % فرزندان افراد مبتلا به دیابت نوع یک به این بیماری مبتلا می شوند. این خطر می تواند با توجه به سن، جنس و سایر عوامل مربوط به پدر و مادر دیابتی متفاوت باشد.


/ 0 نظر / 34 بازدید