دیابت نوع یک و امتحانات مدرسه

افت قندخون و افزایش قندخون هردو، می تواند در روند انجام امتحانات دانش آموز تاثیر گذار باشند. افت قندخون که با (هایپوگلایسمی )شناخته می شود می تواند بر مهارت روانی ، توانایی برای برنامه ریزی ، تصمیم گیری و تمرکز ذهنی تاثیر بگذارد. سطوح بالای قندخون (هایپرگلایسمی ) می تواند منجر به سختی در تمرکز، تشنگی و عصبانیت فرد شود. استرس می تواند سطوح قندخون را افزایش یا کاهش دهد. بنابراین دانش آموزان دیابتی با هر کدام از این علایم ممکن است نتوانند آنطور که باید از عهده امتحان برآیند.

-برای-امتحان.jpg

آمادگی برای امتحان

دانش آموزان چه کاری باید انجام دهند؟

  • 1.کنترل سطوح قندخون

در اکثر افراد امتحان با استرس همراه است. در افراد مبتلا به دیابت، این استرس می تواند قندخون آنها را افزایش دهد. در این افراد مطالعه برای ساعات زیاد می تواند به معنای خوردن میان وعده بیشتر و فعالیت کمتر باشد که هر دوی اینها می تواند قندخون را بالا ببرد و بر روی تمرکز فرد تاثیر بگذارد. همچنین نگرانی امتحان می تواند منجر به کاهش دریافت موادغذایی و به دنبال آن افت قندخون شود.

نکته: دانش آموزان دیابتی نباید قبل از شروع امتحان ، برای جلوگیری از افت قندخون ، قندخون خود را بالا ببرند زیرا اینکار می تواند منجر به کاهش توانایی تمرکز در جلسه امتحان شود. 

نگه داشتن قندخون در حد طبیعی و هدف، در زمان برگزاری امتحان اهمیت دارد البته باید توجه داشت دستیابی به این هدف ممکن است سخت باشد. حفظ قندخون در محدوده طبیعی به شما در حفظ تمرکز کمک می کند و شما را قادر می سازد تا بهترین نتایج را به دست آورید.

کنترل منظم قندخون حیاتی است بنابراین شما می توانید میزان انسولین و موادغذایی مصرفی را بسته به نتایج قندخون خود تنظیم نمایید. با پزشک یا پرستار درباره توصیه های لازم برای کنترل قندخون در طی جلسه امتحان مشورت کنید.

  • 2- برنامه ریزی

شما و خانواده تان باید با مسئولین مدرسه درباره مواردی که نیاز دارید تا امتحان را به نحو احسنت بدهید مشورت نمایید. بهتر است ملاقات شما با مسئولین مدرسه باید قبل از روز برگزاری امتحان باشد.

مواردی که شما و خانواده تان باید راجع آنها صحبت کنید عبارتند از:

-وسایلی که در زمان برگزاری امتحان باید همراه داشته باشید مانند: دستگاه کنترل قندخون، انسولین، آب و موادغذایی شیرین برای درمان افت قندخون

-اگر از پمپ انسولین یا دستگاه پایش مداوم قندخون استفاده می کنید، اجازه بدهید کارمندان مدرسه این موضوع را بدانند و درباره چگونگی کنترل هشدارها مثلا قرار دادن هشدارها در حالت لرزشی در زمان امتحان اطلاع داشته باشند.

-کدام مکان را برای نشستن انتخاب می کنید. برخی از دانش آموزان ترجیع می دهند جلوی اتاق جلسه امتحان بنشینند، زیرا در زمان بروز مشکل سریعا بتوانند نتقاضای کمک نمایند و برخی تمایل دارند در انتهای اتاق بنشینند زیرا می توانند به راحتی قندخون خود را کنترل نموده و افت قندخون را درمان کنند و در صورت لزوم بدون اینکه مزاحم بقیه دانش آموزان شوند و یا جلب توجه کنند از اتاق خارج شوند.

-شما ممکن است نیاز به کمی استراحت برای رفتن به سرویس بهداشتی، درمان افت قندخون یا افزایش قندخون داشته باشید. در زمان استراحت مراقب امتحان باید زمان را برای شما نگه دارد و پس از پایان این استراحت مجددا زمان برای شما محاسبه شود.

 هر فرد دیابتی نوع یک نیازهای فردی مخصوص به خود دارد، بنابراین ممکن است برای شما موارد دیگری را بتوان اضافه کرد. نیازهای فردی خود در طی جلسه امتحان را به صورت کتبی یادداشت نمایید و آن را به مسئول مدرسه بدهید.
  • 3- روز امتحان

در ادامه برخی از راهنمایی هایی که به شما کمک می نماید تا در روز امتحان نتیجه خوبی را به دست بیاورید آورده شده است:

-سعی کنید تا حد امکان به میزان کافی موادغذایی مصرف نمایید تا مغز انرژی کافی برای انجام فعالیت فکری در طی جلسه امتحان داشته باشد.

-قبل از جلسه امتحان قندخون خود را کنترل نمایید و اگر نیاز دارید میان وعده سالم بخورید و یا مقدار انسولین تزریقی را تنظیم کنید.

-دستگاه کنترل قندخون، نوشیدنی ها و میان وعده ها را در کیسه نایلونی شفاف نگهداری کنید و آنها را در بطری های نوشیدنی رنگی و یا کیسه پلاستیکی مشکی قرار ندهید.

-مقداری ماده غذایی در جلسه امتحان برای افت قندخون احتمالی همراه داشته باشید. نوشیدنی های شیرین برای این مواقع بهترین انتخاب هستند.

-به مراقب امتحان خود بگویید که دیابت دارید و ممکن است در طی امتحان نیاز به تست قندخون، درمان افت یا افزایش قندخون یا استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشید.

-اگر قبل از جلسه امتحان برای شما اتفاقی افتاده است که بر روی تمرکز شما تاثیرگذار بوده ، مانند افت قندخون شبانه، باید قبل از شروع جلسه امتحان با مراقب خود در این باره مشورت نمایید.

-اگر در طی جلسه امتحان دچار افت قندخون شدید، حتما باید مراقب جلسه امتحان را از این موضوع مطلع کنید.


/ 0 نظر / 38 بازدید