علائم و درمان کتواسیدوز دیابتی

کتواسیدوز دیابتی ( DKA ) مشکلی جدی و مهم در افراد دیابتی است که طی آن ماده شیمیایی به نام کتون در خون ساخته می شود. به طور طبیعی بدن قند را به عنوان منبع انرژی می شکند اما در افراد دیابتی ( دیابت کنترل نشده ) بدن قادر به استفاده از قند نیست. وقتی بدن نتواند از قند استفاده کند چربی را به عنوان منبع انرژی می سوزاند. سوزاندن چربی سبب تولید کتون می شود. وجود کتون در خون وضعیتی خطرناک است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. کتواسیدوز قابل درمان و پیشگیری است.

-هشداردهنده-کتواسیدوز-دیابتی.jpg

علایم هشداردهنده کتواسیدوز دیابتی

در صورتیکه قندخون بیشتر از ۲۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر می باشد یا علایم قندخون بالا مثل خشکی دهان ، تشنگی زیاد یا رنگ پریدگی شدید وجود دارد ادرار باید از نظر وجود کتون بررسی شود. برای این کار میتوان از نوار تست کتون ادرار استفاده نمود. برخی دستگاه های کنترل قندخون قابلیت اندازه گیری کتون خون را دارند. در صورت وجود کتون در ادرار باید قندخون را پایین آورده و سپس ۳۰ دقیقه بعد مجددا سطح کتون اندازه گیری شود.

اگر میزان کتون در ادرار بالاست و یا هر کدام از علایم زیر وجود دارد سریعا با پزشک تماس بگیرید: شکم درد. تنفس با بوی میوه پلاسیده . خستگی زیاد و گیجی. تنگی نفس، خواب آلودگی که ممکن است در موارد شدید منجر به کوما شود.


-کتواسیتوز-دیابتی.jpg

درمان کتواسیدوز دیابتی

کتو اسیدوز دیابتی در بیمارستان درمان می شود. اقدامات انجام شده در بیمارستان عبارتند از:

۱- تامین مایعات و الکترولیت: بیمار مبتلا به کتواسیدوز دیابتی مقدار زیادی مایع و الکترولیت (عناصری مثل سدیم و پتاسیم که این مواد باعث می شود سلول به خوبی کار کند)را از دست می دهد. مایعات و الکترولیت های از دست رفته می بایست مجددا جایگزین شود.

۲-تزریق انسولین: کتواسیدوز دیابتی زمانی رخ می دهد که میزان انسولین موجود کافی نیست. وقتی بدن انسولین کافی دارد می تواند از قند به عنوان سوخت استفاده کند و نیاز به شکستن چربی ندارد. بنابراین پزشک جهت درمان کتواسیدوز تغییراتی در میزان تزریق انسولین ایجاد می نماید.

* اگر قندخون شما در بیشتر موارد خارج از محدوده اعداد نرمال می باشد حتما با پزشک خود در این باره مشورت نمایید.


/ 0 نظر / 44 بازدید